PRAGA RN

09.10.2012 20:17

Nedávno se někteří členové SDH Jirkov pustily do renovace historické techniky a to konkrétně do Cisternové Automobilové Stříkačky Praga RN/RND (slangově Erena).

 

Motor vozu je zážehový čtyřdobý šestiválec s rozvodem SV a objemem 3468 ccm (méně časté bylo provedení se vznětovým motorem označované jako Praga RND). Blok válců benzinového motoru je odlit z litiny a oddělen od mohutného elektronového odlitku klikové skříně zesíleného žebrováním. Spodní víko skříně se lisovalo z ocelového plechu. Snímatelná hliníková hlava využívá patentu Ricardo. Klikový hřídel se otáčí  ve čtyřech hlavních ložiskách s bronzovými pánvemi vylitými kompozicí a na předním konci je vybaven tlumičem torzních kmitů. Hliníkové písty jsou typu Bohnalite. Motor měl tlakové oběžné mazání, chlazení podporovalo čerpadlo na společném hřídeli s ventilátorem. Karburátor Zenith opatřený sytičem zásobuje benzínem membránové čerpadlo z nádržky umístěné pod sedadlem řidiče. Později se vozy dodávaly s karburátory Solex. Zapalování nese osvědčenou značku Bosch a pracuje s napětím 12 V. Snadno seřiditelná suchá jednokotoučová spojka opatřená tlumiči záběru a uložená ve skříni odlité z elektronu přenáší výkon motoru na čtyřstupňovou převodovku se zpětným chodem uloženou v elektronové skříni.  Zadní nápravu pohání spojovací hřídel opatřený kardanovou koulí, přenášející reakce zadní nápravy na rám vozu. Náprava je typu "banjo" opatřená soukolím s ozubením Gleason a diferenciálem. Mechanická nožní brzda působí na všechna čtyři kola, ruční brzda na převody (u první série) či na zadní kola (u poválečného provedení, které dostalo kapalinové brzdy ). Přední nápravu tvoří výkovek ze speciální oceli. Rám lisovaný z ocelového plechu zpevňuje šest (později sedm) příček, obě tuhé nápravy odpružují podélná půleliptická listová pera. Vůz jezdil původně na pneumatikách 6,50 x20 na zadní nápravě ve dvojmontáži. Od roku 1937 se montovaly pneumatiky 7,50 x 20. Objem palivové nádrže stoupl z původních 60 na 85+15 litrů. Vůz dosahuje rychlosti kolem 80 km/h při průměrné spotřebě 25 l/100 km.

Cisternová stříkačka CAS-16

má podvozek s normální kabinou řidiče. Po obou stranách nádrže byly přidělány lavičky pro dva hasiče. Obsah nádrže na vodu je 1500 l a na pěnidlo 500 l. Vedle laviček jsou umístěny průtokové navijáky s hadicí a pěnovou proudnicí. Čerpadlo i jeho náhon je stejný jako u vozu AS-16. Pro hašení pěnou je vůz vybaven pevným přiměšovačem s ruční regulací. Čerpadlo je umístěno před motorem a poháněno od klikové hřídele. Náhon je složen z dvou kardanových kloubů a spojky. Ta se zapíná pákou umístněnou vedle čerpadla. 

 

Na započatou část renovace se můžete podívat na https://hasici-jirkov.rajce.idnes.cz/Praga_RN_-_renovace/

www.požáry.cz
Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.